Reforma Szkolnictwa w 2017 roku

Reforma Szkolnictwa co należy wiedzieć?

Rok 2017 przyniesie dla nas wiele zmian. Oprócz zmian w prawie podatkowym czekają nas także zmiany w szkolnictwie. Prezydent Duda podpisał ustawę która sprawi że gimnazja znikną z polskiego systemu edukacyjnego. Czy to dobra zmiana? Zdania są podzielone. Największe wątpliwości mają nauczyciele którzy nie wiedzą jaka przyszłość ich czeka. Czy reforma szkolnictwa była konieczna. I tak i nie. Punkt widzenia w tej sprawie zależy od punktu siedzenia.

Ciekawy pomysł

Jedną z podstaw reformy jest poprawienie renomy szkół zawodowych które w dzisiejszych realiach bardzo często traktowane są jako najgorsza droga edukacji. PiS rozumie że nie każda osoba musi mieć magistra i w ten sposób chce sprawić aby osoba po szkole zawodowej wchodziła na rynek pracy z fachem w ręku. Kolejnym istotnym elementem jest likwidacja gimnazjów. Przede wszystkim chodzi tu o uproszczenie edukacji i ograniczenie jej do trzech poziomów. Szkoła podstawa, szkoła średnia i szkoła wyższa. PiS zwraca uwagę że wiele problemów wychowawczych wiążę się właśnie z gimnazjami. Zmiana klasy nowa szkoła i otoczenie, chęć pokazania się lub zaistnienia w grupie prowadzi do tego że młodzi ludzie podejmują błędne decyzje. Rozwiązaniem tego problemu ma być 8 letnia szkoła podstawowa w której dzieci od początku do końca będą razem.

Co z nauczycielami?

Problem nie dotyczy kwestii samego sposobu nauczania. Gimnazja to ogromny projekt który był tworzony przez 16 lat. To infrastruktura, nauczyciele którzy zdobyli odpowiednie kwalifikacje itd. Najbardziej zagrożoną grupą są nauczyciele którzy będą zmuszeni do uczęszczania na specjalne kursy które pozwolą im kontynuować prace w szkołach podstawowych. Ministerstwo Edukacji uspokaja że nikt nie zostanie na lodzie. Czy faktycznie tak będzie? Trzeba poczekać z tą oceną. Odwrócenie reformy wydaje się zasadne jednak to jak zostanie ona przeprowadzona to zupełnie inna sprawa.

Zajęcia dodatkowe

Likwidacja liceów profilowanych to także szansa dla wszystkich firm oferujących zajęcia dodatkowe dla dzieci i młodzieży. Uczniowie którzy będą chcieli się dostać na kierunki bardziej wymagające takie jak choćby medycyny będą zmuszeni do uczęszczania na dodatkowe zajęcia przygotowawcze. W tym przypadku należy pamiętać o wyborze odpowiedniej marki. Przykładem może być tu Akademia Nauki w Olsztynie, która od wielu lat prowadzi zajęcia z szybkiego czytania i szybkiego zapamiętywania dla dzieci, młodzieży i dorosłych.